MEISINGER Music Festival: Bulgarico

Zapraszamy w sobotę, 16 września 2017 o godzinie 12.30 na dziedziniec Muzeum Tradycji Regionalnych MNS (ul. Straomłyńska 27) na jeden z koncertów w ramach MEISINGER Music Festival - Szczecin 2017. W koncercie zatytułowany „Bulgarico” usłyszymy Mie Ogura na flecie oraz Atanasa Ourkouzounova na gitarze. W programie utwory Schuberta, Gershwina, oraz Ourkouzounova.

Bilety można nabyć na platformie: bilety.fm

Mie Ogura

Urodzona w Japonii w 1973 roku, Mie Ogura rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 3 lat, a w wieku lat 7 na flecie.

W roku 1994 Mie Ogura przeprowadziła się do Francji gdzie ukończyła prestiżowe Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris w klasie Pierre-Yves Artaud oraz Sophie Cherrier. Jest także absolwentką Academia Musicale de Chigiana (Włochy) w klasie Aurèle Nicolet (flet) oraz Alain Meunier (kameralistyka). Jest wybitną improwizatorką wykształconą zarówno w sferze muzyki barokowej, jazzowej, a także indyjskiej.

Mie Ogura jest jedną z nielicznych flecistek na świecie które z taką swobodą poruszają się w różnych stylach muzycznych takich jak muzyka klasyczna, współczesna, jazzowa czy folkowa. Regularnie występuje jako solistka i kameralistka w Europie, Japonii, USA, Kanadzie i Australii. Ma na swoim koncie również 7 nagranych płyt.

Współtworzony razem ze swoim mężem Atanasem Ourkozounovem duet fletowo-gitarowy jest jednym z najlepszych tego typu zespołów na świecie.

Jako pedagog jest autorką wielu publikacji dydaktycznych wydawanych w Europie i Japonii. Prowadzi klasę fletu oraz improwizacji w Konserwatorium "Jacques Ibert" w Paryżu.

Atanas Ourkouzounov

Jest jednym z najbardziej interesujących postaci bułgarskiej sceny muzycznej. Gitarzysta i kompozytor z bogatym wykształceniem muzycznym który jest określany mianem jednego z najwybitniejszych twórców naszych czasów piszących na gitarę klasyczną.
W jego języku muzycznym wyróżniają się subtelna zabawa formą, intrygujące rozwiązania rytmiczne i niezwykłe użycie barw. Muzyka Ourkouzounova jest połączeniem uroku i witalności muzyki bałkańskiej ze wszelkimi odcieniami emocji i klasycznej harmonii muzycznej.

Atanas Ourkouzounov dorastał w Sofii (Bułgaria) gdzie w roku 1992 rozpoczął studia w zakresie gitary klasycznej w klasie Dimitara Doitchinova. Później wyjechał do Francji gdzie kształcił się pod kierunkiem tak wybitnych gitarzystów Arnaud Dumond, Alexandre Lagoya czy Olivier Chassain. W Konserwatorium Paryskim studiował gitarę, kameralistykę, analizę muzyczną, etnomuzykologię i improwizację. Uczelnię tą ukończył w 1997 roku z I nagrodą w klasie gitary.

Jako kompozytor jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach kompozytorskich (« Michele Pittaluga – Città di Alessandria » - Włochy, 1997, « Paolo Barsacchi » - Włochy, 1997, « Il fronimo – Suvini Zerboni » - Włochy, 1998 « Ciudad de Montevideo » - Urugwaj, 1998, « Carrefour mondial des guitares » - Martynika, 1998).

Ourkouzounov napisał ponad 80 utworów na gitarę - w tym utwory na gitarę solo, duety, tria, kwartety, zespoły kameralne oraz 2 koncerty gitarowe. Wiele z tych utworów zostało opublikowanych przez najbardziej renomowane wydawnictwa muzyczne takie jak Doberman-Yppan, czy Henry Lemoine.

Wielu wybitnych gitarzystów regularnie wykonuje jego utwory. Są wśród nich takie nazwiska jak Zoran Dukic, Denis Azabagic, Scott Tennant, Shin-ichi Fukuda, Alberto Vingiano, Eduardo Isaac, Pablo Marquez, Antigoni Goni, Duo Gruber-Maklar, Miscelanea Guitar Quartet, Los Angeles Guitar Quartet, Thibault Cauvin, Dimitri Illarionov, Jérémy Jouve , Carlos Perez, Juan Carlos Laguna , Thomas Muller-Pering, Duo Palissandre, Ensemble Nomad, Patrick Kearney, etc.

Atanas Ourkouzounov koncertuje na całym świecie jako solista oraz w duecie z japońską flecistką Mie Ogura. Do swojego dorobku fonograficznego zalicza 7 własnych albumów oraz ponad 50 płyt innych gitarzystów na których pojawiają się jego kompozycje.
Jako juror konkursów muzycznych czy wykładowca kursów gitarowych pojawia się w najważniejszych ośrodkach gitarowych w Europie, USA, Kanadzie, Chinach czy Japonii. Na stałe prowadzi klasę gitary w Konserwatorium "Maurice Ravel" w Paryżu.

MEISINGER Music Festival - Szczecin 2017 jest pierwszą edycją festiwalu którego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Meisinger. Jednym z założeń tego festiwalu jest zapraszanie do Szczecina największych gwiazd muzyki klasycznej których obecność w tym mieście będzie nie tylko wydarzeniem dla melomanów z regionu, ale także z kraju i zagranicy. Dużym atutem wszystkich koncertów jest zachowanie bardzo przystępnej ceny biletów nawet na największe wydarzenia festiwalu, aby każdy miłośnik muzyki mógł z oferty festiwalowej skorzystać. Wśród zaproszonych gwiazd pierwszej edycji MEISINGER Music Festival są - Piotr Anderszewski (obok Krystiana Zimmermana najsłynniejszy polski pianista), Daniel Stabrawa (legendarny koncertmistrz Filharmoników Berlińskich), Soyoung Yoon (zwyciężczyni Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 roku), czy zaliczana do najlepszych orkiestr świata - Sinfonia Varsovia.

Serdecznie zapraszam Państwa na wszystkie koncerty festiwalowe mając nadzieję na to, iż ten festiwal na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń kulturalnych Szczecina. Każdego roku planuję zapraszać do naszego miasta największe gwiazdy scen światowych i w ten sposób dawać Państwu przynajmniej cząstkę tego co najlepsze w muzyce. Organizuję ten festiwal dla Was i z myślą o Was Drodzy Melomani. Do zobaczenia!

Krzysztof Meisinger